VANDAN

Daniel Olszowy
Home Page

o mnie

genealogia

góry moje góry

linki

ostatnie zmiany

księga gości


Napisz do mnie


GG: 2359231
aktualny status:

Gazeta Gorzowska nr 9(1143)         28.02.2002r.

ZAPOMNIANY TRAKTAT BUKOWIECKIEGO Z BUKOWCA

DARIUSZ ALEKSANDER RYMAR
1 2 3 4 5 6 7 8

Rozprawa Jan Bukowieckiego jest rzadkim zapisem świadomości kalwińskiej szlachty mieszkającej na pograniczu wielkopolsko-brandenburskim w XVII w Jest też dziełem unikatowym, gdyż nie często zdarzało się aby w oddaleniu od znaczących ośrodków życia umysłowego powstawał traktat filozoficzny, który mógł być napisany jedynie przez kogoś starannie wykształconego. Traktat jest napisany w duchu idei kalwińskich, nawołujących do wyeliminowania z życia zbytku i rozrywek i maksymalnego wykorzystania czasu na pracę. Eksponuje także mocno znaczenie uczynków, co jest przecież tak ważne dla doktryny kalwinistycznej. Uważam, iż jego autorem był Jan Bukowiecki wywodzący się z Bukowca koło Międzyrzecza, dziedzic Chyciny, położonej także w pobliżu Międzyrzecza, tożsamy z Janem Bukowieckim znanym z dokumentów z lat 1609-1640.

Traktat nie stał się znaczącym dziełem wśród polskiego piśmiennictwa. Zapewne odszedł w zapomnienie wraz ze śmiercią swojego autora, a z czasem pamięć o nim zaginęła także wśród następnych pokoleń Bukowieckich. Jedynym śladem jego obecności w dziejach rodziny do czasów współczesnych jest zawołanie rodzinne, które brzmi: "Cnota tylko jest szlachectwem", które niemal w dokładnie tej formie zostało użyte przez Jana Bukowieckiego. Traktat ten z pewnością zasługuje na pełne wydanie, gdyż jest rzadkim przykładem siedemnastowiecznego piśmiennictwa związanego z regionem obecnego województwa lubuskiego.

DARIUSZ ALEKSANDER RYMAR

Od redakcji Gazety Gorzowskiej: Dr Dariusz Aleksander Rymar jest kierownikiem Archiwum Państwowego w Gorzowie. Na użytek publikacji prasowej zmieniony został tytuł pracy, a przypisy ograniczone do minimum.

1 2 3 4 5 6 7 8